Pırlanta’nın hangi özellikleri değerini arttırır ? 4c özellikleri

Ana sayfa Forumlar Pırlanta hakkında tüm Sorular ve Cevapları Pırlanta’nın hangi özellikleri değerini arttırır ? 4c özellikleri

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  admin tarafından 4 yıl önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #87

  admin
  Yönetici

  Pırlanta’nın 4C özelliği vardır. Bu 4C renk (Color),berraklık (Clarity),Kesim(Cut) ve karattır (Carat)

  Renk özelliği pırlantanın rengini temsil eder. Pırlantanın rengi D’den başlar ve L ya da M lere kadar iner. D rengi pırlantadaki en yüksek en beyaz rengi temsil eder. Renk D’den, E’ye, F ye M lere kadar iner. D’den G’ye kadar tüm dünyada en beyaz renk olarak kabul edilir. H ve I renkler ise commercial dediğimiz ticari renklerdir. Tüm piyasanın %90’ı ticari dediğimiz H ve I renklerden oluşur. H renginde pırlantada gözüken sarılık artık çok çok zor görülür neredeyse yoktur. Hele ki I ve H renk pırlantalar özelikle yüzük üstüne takılıp cilası yapıldıktan sonra artık F taşlardan bile zor ayrılır. Hatta bazı firmalar H yada I renk olan taşlara yüzüğe takıldıktan sonra F bile yazarlar. Onun için uluslar arası sertifika yani GIA,HRD yada IGI eğer mağaza sahibi kendi sertifikasını kendi basıp veriyorsa gerçekten güvenilir uzman kişiler olması lazım.

  Berraklık (Clarity) pırlanta’nın üzerindeki izlerdir.
  Bu izler bazen siyah bazen beyaz, bazen nokta nokta bazen de derin bir kesik gibiyken bazıları da pırlantanın üst tarafında değil yan tarafındadır. If, VVS1,VVS2,VS1,VS2,SI1,SI2,….P1 yani pike olarak devam eder.
  IF dediğimiz internal flawless yani içinde hiç iz bulunmayandır. Eğer Size D ya da E renk ve IF deniyor ve GIA yada HRD uluslar arası sertifikası da var ise o zaman hiç problem yok. Gerçekten D dir ve IF dir ya da VVS dir.
  Bu arada VVS yada VS dediğimiz pırlantalarda bize iz vardır. VVS very very small VS ise very smal demek yani birinde çok çok küçük izler var VS de ise çok küçük izler var demektir. İzler bu sıralama ile gitmektedir. Onun için karbondan  yüksek basınç ile oluşmuş bu değerli taşlarda iz yoktur diye bir durum yoktur aksine vardır. Ama izin büyüklüğü, siyahlık oranı ya da taşın hangi bölgesinde olduğu çok önemlidir. Bu konuda da kuyumcunun gerekli pırlanta bilgisine sahip olması çok önemlidir. Kuyumcunuz çok ama çok iyi niyetli olabilir ama pırlantaya loop/büyüteç ile bakmayı bilmiyorsa ve yorumlama bilgisi yoksa vay halinize. O zaman dükkanda duran bir satıcıdan ürün alıyorsunuz. Bir profesyonelden değil. Biz bu kişiyi mesleğinin yani pırlanta bilgisine sahip olduğunu kabul etmemiz için en azından bir pırlanta kursunu başarı ile bitirmiş ve bulunduğu firmada en az 2 yada 3 senedir çalışıyor olması lazım. (Üretimde bulunmasını bir kenara koyalım)

  Kesim (CUT) bir pırlantanın kalın ya da ince kesim olduğunu gösteren bir özelliktir. Ham elmas doğadan işlem görmemiş hali ile çıkarılır. Kesilen bu taşlar faset vermek sureti ile pırlanta haline çevrilir. Bu esnada pırlantanın külahı tablaya daha yakınsa taşın tablası daha geniştir  ve pırlanta olduğundan büyük gözükür ama pırlantanız parlamaz. Büyük parlamayan bir pırlantanız olur çünkü ışığı alıp eremez. Taşın külahı aşağı doğru daha uzun ve taş tablası darlaştıkça taşın kemeri de kalınlaşır ve tartı değeri büyük olan ama görünümü küçük olan bir pırlanta alırsınız. Bu pırlantada parlamaz. Önemli olan ideal kesim olan ışığı doğru alıp doğru veren pırlantayı almaktır.

  Carat yani karat ise pırlantanın ağırlığıdır. 1 karat 0,2 Gramdır.
  Ayrıca 4c dedik ama bizce bir adet de beşince C vardır oda sertifikadır. Uluslar arası yada dünyada kabul edilmiş ün sahibi sertifikalar size en doğru pırlantayı en doğru özellikleri ille almanıza sahip olacaktır.

  Ayrıca lütfen Wikipedia’dan da pırlantanın detaylarını inceleyin
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Elmas

   

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.