Pırlanta Sertifikası ne uluslar arası sertifika ne demektir ?

Ana sayfa Forumlar Pırlanta hakkında tüm Sorular ve Cevapları Pırlanta Sertifikası ne uluslar arası sertifika ne demektir ?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  admin tarafından 4 yıl önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #91

  admin
  Yönetici

  Pırlanta ürün sertifikası, tüketicinin pırlanta tek taş, kolye, küpe ya da elmas takı alırken ürünü satan firmadan aldığı bir belgedir. Genellikle ehliyet görünümündedir. Bu sertifika üzerinde aldığınız pırlanta takı’nın pırlantasının rengi, berraklığı, karatı ayrıca genellikle kullanılan altının ayarı ve gramı ayrıca ürünün resmide bulunur. Bu sertifikanın amacı kuyumcunun size sattığı ürünü ben bunu satıyorum diyerek beyan etmesidir. Ancak basılan bu sertifikalarda zaman zaman yanlışlıklar yapılmaktadır. Bu yanlışlıklarda pırlanta bilgisinin azlığından ya da çok az bir bilgi ile bu sertifikanın basılmasından kaynaklanmaktadır. Bu açıdan daha önce yazılarımızda bahsettiğimiz üzere pırlantayı işi gerçekten pırlanta olan kişilerden almanızı tavsiye ederiz. Bu yanlışlıklarda ne olabilir derseniz I renk olan bir taşa H yazılması gibi yada SI1 olan bir taşın VS olması gibi.

  Uluslar arası sertifika Ne Demek ?

  Bizim Türkiye’de uluslar arası olarak adlandırdığımız sertifikalar olan GIA,HRD yada IGI’a wikipedia dünyaca itibar ve ün sahibi olan pırlanta sertifikaları olarak adlandırıyor. Buradan şunu rahatlıkla anlayabilirsiniz GIA,HRD yada IGI sertifikası ile aldığınız ürünlerde Renge H yazıyorsa H, E yazıyorsa E ‘dir, aynı durum berraklık, simetri ve diğer tüm özellikler içinde geçerlidir. Bu sertifikalara dünya’nın yüzde 95 kuyumcuları itibar eder.

  Bu açıdan;
  Eğer pırlanta ürünü aldığınız kuyumcu Uluslar arası sertifika veremiyor ise kendisinden muhakkak bir sertifika alın. Ve bu sertifikayı basan kuyumcunun bu değerleri verecek bilgiye sahip personeli var mı?, gerçek değerleri verebiliyor mu emin olmaya çalışın.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Elmas

  Sertifikalar ile tüm sorularınızı bekliyoruz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.