Pırlanta Takı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ana sayfa Forumlar Pırlanta hakkında tüm Sorular ve Cevapları Pırlanta Takı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  admin tarafından 4 yıl önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #85

  admin
  Yönetici

  Pırlanta takı alırken nere dikkat etmemiz lazım ?

  Pırlanta takı alırken sırası ile dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Siz şu anda bu satırları okuyorsanız muhtemelen internet kullanmayı iyi bilen, alacağı, para vereceği ürünü araştıran, doğru fiyata doğru ürünü almaya gayret eden bir müşteri profilliniz var. Her hangi bir dükkândan içeri girip bir tek taş ya da kolyenin fiyatını sorup alacak bir kişi değilsiniz. Zaten inanın günümüz dünyasında ki her sektörün hızlı rekabetinden dolayı tüketicide parasını çok dikkatli harcıyor. Alacağı ürünü en ince ayrıntısına kadar internetten iyicene araştırıyor. Güvenilir forumları ya da blogları okuyor. Artık dünya ticareti ya da siyaseti bile internet üzerinden yön buluyor. Eskiden kalma tanıdık kuyumcu deri azaldı. Zaten o kuyumcu eski neslin büyük çoğunluğunun oğlu kuyumculuğa maalesef devam etmiyor.

  Neyse bizler konumuza gelelim. Pırlanta takı alırken nelere dikkat edeceğiz.  Öncelikle madem sitemizin adı pırlanta dünyası biz konumuz olan pırlantadan bahsedelim. Öncelikle vitrininde altın olan, saat olan, 22 ayar bilezik olan bir köşesinde yada vitrinin ortasına da 20 parça pırlanta tek taş, kolye, küpe gibi ürünleri koyan dükkandan biz olsak alışveriş yapmayız. Bunu yazdığımız için bize o kadar çok kızan oluyor ki ama bu bizim doğrumuz. Pırlanta takısını direk kendi üretmeyen, sadece alıp satan bir firma size sadece şunu yapacaktır ya da diyecektir. Etiketine bakıp H/VS diyecek ve atölyesinden bahsedecektir. Peki  hiç H SI1, yada G SI2 berraklıkta ve renkte pırlantalar yok mudur. Hepsimi H renk VS berraklıktır. Bu imkansızdır. Yada imkansıza yakındır. Burada dikkat edilmesi gereken 2 nokta dan birincisi her ürünün H renk VS berraklık olamayacağı, diğer husus da satan kişinin sadece etiketleri okuduğudur. Biz bu olaya katılmıyoruz. Satan kişi sattığı ürünü çok iyi bilmekle zorunlu ve etikete ya da ürün sertifikasında yazılan ürün bilgileri tüketiciyi yanıltmayacak şekilde doğru olmak zorundadır. Tüketici hayatında kaç kere pırlanta alıyor bir yada iki onun için doğru bilgiyi doğru ürünü tüketiciye vermek zorunda kuyumcular.

  Peki size üst satırlarda dedik ki şöyle dükkanlardan ürün almayın bunu yapmayın. Peki nereden ürün almalısınız. Bunun doğrusu nedir? Bizce esas işi pırlanta olan firmalardan ürün almalıyız. Vitrini karman çorban olan değil, sadece kendi işinde uzmanlaşmış yani altınsa altın ya da pırlanta ise pırlanta olan mağazadan ürün almamız lazım. Siz satın aldığınız ürünün satan kişinin iyi bilmesini istemez misiniz? Ama maalesef bilinmiyor. Onun için sizden ricamız vitrinine bakın, web sayfasına bakın uzmanlığını anlayın eğer pırlanta ise girin sorun. İnternetten araştırdığınız fiyatları gösterin. Eğer internete güven olmaz sözü ile karşılaşırsınız oranın pek samimi olmadığını söyleyebilirim çünkü aldığınız ürünleri iade edebiliyorsunuz yada şunu söyleyelim sanal pos ları bankalar da kolay kolay vermiyorlar.

  Özetle kuyumcu ama hangi konuda uzman? Pırlanta, Altın, saat, gümüş, elmas ya da sertifikalı tek taşlar? Verdiği sertifika uluslar arası sertifika değil ise kendi bastığı sertifikaya güvenilir mi?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.